Що потрібно знати про вірусний гепатит А?
Вірусний гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А інфекційне захворювання, що вражає печінку. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Джерелом інфекції вірусного гепатиту А (ВГА) – є хвора людина. Найбільше випадків реєструється в літньо – осінній період. Вірус виділяється з випорожненнями, сечею, рідше – слиною хворої людини.
Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня. ВГА чутливий до ультрафіолетового випромінювання, гине через 5 хв кип’ятіння.
Вірус гепатиту А передається:
- внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;
- через недотримання особистої гігієни;
- через речі домашнього вжитку (білизна, рушник, іграшки. тощо);
- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;
- також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.
Серед факторів ризику гепатиту А: незадовільні санітарні умови; відсутність очищеної води; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високим рівнем захворюваності.
Ознаки та перебіг хвороби:
Від моменту проникнення вірусу в організм здорової людини до перших ознаків хвороби проходить немало часу, в середньому – 15–35 днів, а іноді до 50 днів.
Серед найпоширеніших симптомів: Хворі середньо – важкими формами ВГА підлягають обов’язковій госпіталізації. Бувають без жовтяничні форми хвороби, що перебігають легко. За даними Всесвітньої організації здоров'я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби. У квартирі де перебував хворий проводяться відповідні профілактичні та протиепідемічні заходи, в томі числі дезінфекційні. За особами, які спілкувалися з хворою людиною встановлюється медичне спостереження. Як уникнути зараження гепатитом А: Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту - це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 40 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні. Також вберегтися від захворювання допоможуть інші прості щоденні правила: - використовувати для пиття лише кип’ячену воду або бутильовану; - овочі та фрукти мити під проточною водою та обдавати окропом; - не купувати продукти харчування у випадкових осіб або в місцяхнесанкціонованої торгівлі; - на підприємствах громадського харчування, дитячих дошкільних закладах, гімназіях та ліцеях виконувати санітарно – гігієнічні правила; - уникати контактів із людьми, які мають ознаки інфекційного захворювання. Для профілактики інфікування ВГА існують безпечні та ефективні вакцини. Вони є рекомендованими та можуть бути придбані в аптечній мережі за призначенням сімейного лікаря. Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря! Лише лікар може підтвердити діагноз вірусного гепатиту Ата надати рекомендації щодо лікування або профілактики цієї хвороби.
Спалахи інфекційних захворювань вимагають миттєвої реакції, локалізації та ліквідації. Тому, відповідні служби постійно здійснюють контроль щодо санітарно-епідемічного благополуччя, а також проводять просвітницьку роботу серед населення з профілактики виникнення того чи іншого захворювання. Гепатит А (або ж ще хвороба Боткіна чи хвороба брудних рук) – є одним із них. Спалахи цього захворювання виникають у різних регіонах країни. Приміром, у нашій області за 9 місяців зареєстровано два випадки гепатиту А. Також нещодавно у м. Вінниця стався спалах вірусного гепатиту А з досить великою кількістю хворих. Перший випадок був зареєстрований 16 жовтня. Зважаючи на стрімку динаміку захворюваності та територіальне поширення (м. Вінниця та деякі громади Вінницької області) було посилено протиепідемічні заходи та проводиться вакцинація. Що ж потрібно знати про це захворювання? Вірус гепатиту А викликає запалення печінки, а інфікування ним відбувається фекально-оральним шляхом, через недотримання простих правил гігієни (миття рук), споживання заражених продуктів харчування, води або контакт з хворою людиною. На відміну від інших вірусів гепатиту, цей не має хронічної форми, але одужання хворого може розтягнутися до кількох місяців. Після перенесеного захворювання у людини формується стійкий і тривалий імунітет. Досить рідко гепатит А може спричинити ураження нирок, підшлункової залози чи смерть. Інкубаційний період становить 14-28 днів. При захворюванні вираженою симптоматикою є: слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, підвищена температура, потемніння сечі, жовтяниця тощо. Не завжди в інфікованої людини проявляються перераховані симптоми, особливо це стосується дітей, а ось у дорослих перебіг захворювання у важкій формі досить поширений. Для профілактики інфікування вірусом гепатиту А проводиться вакцинація. Не менш ефективними методами боротьби є: дотримання правил особистої гігієни (миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету), поліпшення санітарних умов, забезпечення безпечності та якості харчових продуктів, води. Зокрема свіжі овочі, фрукти, зелень, ягоди тощо необхідно ретельно мити перед вживанням. Також споживати бутильовану, фільтровану або перекип’ячену воду (кип’ятити слід не менше 10 хвилин).
Не займайтеся самолікуванням, при появі перших симптомів зверніться до лікаря. Це запорука вашого здоров’я та здоров’я оточуючих людей, в тому числі ваших рідних та близьких.
День студента 2023
З нагоди Міжнародного дня студента в КЗ "Олександрійський медичний фаховий коледж" відзначили Грамотами студентів за високу громадську свідомість, розбудову молодіжної політики коледжу, активну участь у студентському житті. Підведено підсумки конкурсів на кращу кімнату у гуртожитку та відео-робіт «Веселі історії студентського життя». В цей день студенти на один день стали викладачами. Вони проводили заняття, оцінювали відповіді одногрупників, відповідали на їхні запитання. Кожен студент-викладач відповідально поставився до нової ролі. Дякуємо вам за сміливість, оригінальність, креативність, за творчі задуми! Із днем студента! Ви у нас найкращі. Пишаємося вами.
Турнір з шахів та шашок.
З нагоди Міжнародного дня студента 13 листопада 2023 року на базі гуртожитку КЗ «Олександрійський медичний фаховий коледж» був проведений Турнір з шахів та шашок. В ньому приймали активну участь команди закладів фахової передвищої освіти: КЗ «Олександрійський медичний фаховий коледж», Олександрійський політехнічний фаховий коледж, Олександрійський педагогічний фаховий коледж ім.В.Сухомлинського. Турнір був проведений з метою популяризації видів спорту з шахів та шашок та пропаганди і широкого використання засобів фізичної культури, формування вмінь і навичок здорового способу життя, подальшого розвитку студентського спорту у закладах фахової передвищої освіти.
За підсумками командних змагань з шашок:
-І місце – команда Олександрійського педагогічного фахового коледжу
ім.В.Сухомлинського;
-ІІ місце – команда Олександрійського політехнічного фахового
коледжу;
-ІІІ місце – команда КЗ «Олександрійський медичний фаховий коледж»
За підсумками командних змагань з шахів:
-І місце – команда Олександрійського політехнічного фахового
коледжу;
-ІІ місце – поділили між собою команди КЗ «Олександрійський
медичний фаховий коледж» та Олександрійський педагогічний
фаховий коледж ім.В.Сухомлинського
Про Національний портал з імунізації
У рамках проєкту USAID "Розбудова стійкої системи громадського здоров'я" громадською спілкою "Коаліція за вакцинацію" створено Національний портал з імунізації vaccine.org.ua, який розпочав свою роботу у квітні 2023 року.
На Порталі представлена інформація про інфекційні хвороби, а також Календар щеплень та рекомендації щодо вакцинації; надаються ро'яснення щодо нормативно-правової бази у сфері імунізації.
Інформація про інфекційні хвороби
Закон України від 06.04.2000 №1645-ІІІ "Про захист населення від інфекційних хвороб"
Чому люди курять
Щорічно кожного третього четверга листопаду в світі відзначається Міжнародний день відмови від куріння.
Всім давно відомо про величезну шкоду якої завдає організму людини куріння. Тим не, менш мільйони людей по всьому світу продовжують курити. За даними ВООЗ, щороку через наслідки тютюнокуріння в світі помирає 300 тисяч осіб. За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороби пов’язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.
Україна займає друге місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина. Мало хто звертає увагу на цю страшну статистику, оскільки шкода від куріння сигарет не проявляється моментально.
Так чому люди усвідомлено шкодять своєму здоров’ю? Фізична прихильність до тютюну виникає вже як наслідок. Інколи людині достатньо однієї сигарети, аби стати залежною від куріння. Мозок курця потребує чергової дози нікотину. Вдихаючи його, людина отримує певну короткочасну ейфорію, а не отримавши, стає дратівливою, втрачає сон, у неї розвивається порушення харчової поведінки тощо. Саме це і зупиняє людей від прийняття рішення кинути курити.
Нікотинова залежність — це хвороба.
Психологи виділили основні причини куріння:
Стимуляція: палять вірять, що сигарета допомагає підбадьоритися, зняти втому. У таких людей з’являється психологічна залежність від нікотину. Вони не можуть плідно працювати без сигарет;
Розслаблення: за допомогою сигарети можна розслабитися, відпочити. Людина палить з насолодою, отримує при цьому задоволення, підвищене почуття комфорту, відпочиває. Таким людям дуже складно відмовитися від куріння;
Психологічна підтримка: курець використовує сигарету для зниження емоційної напруги. Він не може обійтися без затягування в стресовій ситуації, коли потрібно швидко відреагувати, прийняти важливе рішення. Сигарета допомагає впоратися з гнівом, агресією, сумом, зняти душевний дискомфорт, подолати боязкість ітд;
Гра: Для людини куріння — це гра. Важливі аксесуари куріння — дорогі запальнички, попільнички, певні сорти тютюну. Часто курці випускають дим колечками або мають свою своєрідну манеру паління. Вони люблять курити за компанію і викурюють не більше 2-3 сигарети в день;
Фізична залежність: цей тип куріння зумовлений фізичною залежністю від нікотину. Курець буде курити незважаючи ні але що, коли рівень нікотину знизитися в крові до критичного рівня. Від фізичної залежності легко позбутися, якщо не курити хоча б пару тижнів;
Рефлекторне куріння: людина курить несвідомо, як би не помічаючи сам процес куріння і не надаючи йому особливого значення. Для нього це просто повсякденна звичка, як їсти і пити. Такі курці палять багато, в основному в робочий час, але не на відпочинку;
Знаючи ваш тип паління, ви легше зможете розлучитися з цією звичкою.
Чому люди кидають курити? Звичайно, щоб поліпшити своє здоров’я, зберегти молодість, виносити і народити здорових дітей, знизити ризик інсульту, ішемічної хвороби та раку. Науково доведено, що у середньому курці втрачають 16 років життя та мають значно більші ризики виникнення і загострення перебігу хронічних захворювань.
Як бачите, причин щоб кинути палити досить! Припинення куріння корисно для здоров’я не залежно від стажу куріння, віку, статті та стану здоров’я.
Подбайте про себе вже сьогодні! Бережіть себе! Будьте здорові!
Олександрійське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
Всеукраїнський Олімпійський урок
25.-29.09.2023 року в КЗ "Олександрійський медичний фаховий коледж" були проведені заходи до Всеукраїнського Олімпійського уроку та Олімпійського тижня.
Зустріч з Червоним Хрестом
03.10.2023 року в коледжі відбулася зустріч здобувачів освіти з новообраним головою Товариства Червоного Хреста м. Олександрії Сергієм Мєзєнцевим, який розповів про плани роботи Товариства з молоддю. Звернув увагу на важливість волонтерської діяльності в наш час та вручив грамоту колективу працівників та студентів за волонтерську діяльність.
За дорученням голови Обласного Товариства Червоного Хреста Валерія Юрченка подякував за волонтерську діяльність колективу працівників та студентів коледжу та подарував спортивний освітній набір від «ЮНІСЕФ».
Студентський актив коледжу та педагогічний колектив вдячні Товариству Червоного Хреста за плідну і злагоджену роботу, багаторічну співпрацю, увагу.
Змагання до Дня захисників та захисниць України
29.09.2023року команда КЗ «Олександрійський медичний фаховий коледж» взяла активну участь у змаганнях до Дня захисників та захисниць України. Захід був організований відділом молоді та спорту Олександрійської міської ради на території Будинку дитячої та юнацької творчості.
Мета і завдання заходу:
- популяризація здорового способу життя;
- підвищення мотивації у населення до занять фізичною культурою;
- презентація форм фізичної активності;
демонстрація сили, витривалості та швидкості сучасних українських козаків
До Дня захисників і захисниць України
Під час бесіди з авдиторією, філолог Людмила Рижук, розповіла про свято Покрови Пресвятої Богородиці та про звичаї і традиції, які шанує наша нація.






Зупинимо булінг разом!
У рамках тижня протидії булінгу серед учасників освітнього процесу для здобувачів освіти першого року навчання пройшла зустріч із начальником сектору ювенальної превенції відділу превенції Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітаном поліції ЗРАЄНКО Оксаною Миколаївною, яка в доступній формі донесла до відома здобувачам освіти за наслідки булінгу та відповідальність обох сторін за його вчинення.